Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z uprawą drzewek owocowych na pewno zadaje sobie ważne pytanie odnoszące się do pielęgnacji drzewek owocowych. Dzisiaj odpowiemy sobie na jedno z najważniejszych zagadnień dbania o nasze rośliny, A mianowicie kiedy przycina się drzewa owocowe? Warto pamiętać, że właśnie ten zabieg pielęgnacyjny gwarantuje nam nie tylko piękny kształt korony drzewka ale również dorodne i zdrowe owoce.

 

Na samym początku warto wspomnieć, że poszczególne gatunki drzewek owocowych przycinamy w różnym czasie. Dlatego tak ważne jest, żeby zawsze sprawdzać, które z naszych roślin powinniśmy przycinać w określonym czasie. Dla przykładu najlepszym czasem na przycinanie takich drzewek jak jabłonie, śliwy czy gruszek jest luty. W tym czasie nie przytniemy jednak gałęzi brzoskwiniami czy nektarynki. Te drzewka z sukcesem możemy przycinać w kwietniu, kiedy już pojawia się pierwsze pąki na tych roślinach. Warto również wiedzieć, że są takie drzewka owocowe, które najlepiej jest przycinać już po okresie owocowania, czyli dopiero pod koniec lata. Do takich drzewek owocowych należą wiśnie, czereśnie i morele. Jak widać czas przycinania gałęzi dla poszczególnych gatunków jest bardzo że od chowany. Z tego też powodu pamiętajmy, żeby nasze narzędzia również zawsze były odpowiednio przygotowane. Dbajmy, żeby zawsze były czyste i zaopatrzone. Tylko w ten sposób unikniemy groźnych chorób rośliny i niepotrzebnych ran. W trakcie usuwania zbędnych gałęzi pamiętajmy, żeby uciąć tylko te odnogi, które nie rozwijają się prawidłowo, czyli tak zwane wilki, czy też zabierają światło innym częściom korony drzewka. Usunąć możemy też te, które zaburzają kształt korony rośliny.
Jak widać stosowanie kilku prostych zasad dotyczących pielęgnacji drzewek owocowych A w szczególności ich przycinania może nam zagwarantować pięknie rozwinięte rośliny, jak i piękne zbiory owoców. W końcu to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji rośliny pozwalający na zdobycie nie tylko pięknego drzewka.