Beton zbrojony to taki beton, który zawiera w sobie pręty, stalowe siatki i inne elementy konstrukcyjne. Dzięki temu charakteryzuje się większą trwałością i solidnością. Wyróżniamy kilka rodzajów zbrojenia betonu.

beton zbrojony włóknem szklanym

Bardzo popularny jest beton zbrojony włóknem szklanym. Jest stosowany np. w posadzkach przemysłowych, ponieważ cechuje się dużą stabilnością. Sprawdzi się w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Z kolei beton z włóknami polipropylenowe zapewnia nie tylko długą żywotność samej posadzki, jak też posiada inne zalety. Przede wszystkim ma sporą łatwość montażu owego zbrojenia podczas produkcji, z czym wiąże się również późniejsza wygoda w zakresie wbudowywania betonowej mieszanki.

Zbrojenie betonu wykonuje się po to, by znacznie zmniejszyć częstotliwość występowania naprężeń oraz pęknięć w betonie eksploatowanym. Wpływa to także na łatwiejszą konserwację posadzki i większą – w porównaniu ze zwykłym betonem – wytrzymałość na rozciąganie, ścinanie i ściskanie. Beton zbrojony jest często stosowany w posadzkach i innych powierzchniach narażonych na działanie sporych obciążeń.