Płyta OSB to uniwersalny materiał, który zastosowanie znajduje w wielu miejscach w domu. Może stać się bowiem częścią ściany, podłogi, sufitu lub poszycia. Płyt OSB użyć można zarówno do tworzenia zabudowy w łazience, w kuchni, jak i przedpokoju. Zdarza się także, że płyta OSB jest wykorzystywana w procesie tworzenia konstrukcji stopni schodów. Jest niezwykle popularnym elementem wykorzystywanym także w produkcji mebli.

Płyta OSB stworzona została z dopasowanych do siebie wielkością, selekcjonowanych wiór (najczęściej sosnowych lub świerkowych) sprasowanych ze sobą żywicą wodoodporną (tak zwanym naturalnym klejem) w środowisku bardzo wysokiej temperatury i pod dużym ciśnieniem.

Płyta OSB ma trzy warstwy. Zewnętrzne składają się z wiór ułożonych równolegle do dłuższej krawędzi, natomiast w warstwie środkowej wióry ułożone są prostopadle do krawędzi. Dzięki takiemu ułożeniu większa siła płyty przekłada się na jej główną oś. Boczne osie są nieco mniej wytrzymałe.

Płyta OSB jest lekko porowata, za to krawędzie ma proste lub frezowane. Jest materiałem niezwykle odpornym na wilgoć, dzięki temu odpowiednie jej modele mogą być montowane w pomieszczeniach o sporej wilgotności (na przykład kuchnia czy łazienka). Pomimo tego należy dbać jednak, aby powierzchnia mebla wykonanego z płyty laminowanej była regularnie pielęgnowana, czyszczona i osuszana, gdyż pozostawienie cieczy na brzegach płyty skutkować może jej spulchnieniem.

Zdarza się, że płyta OSB ulega zalaniu, na przykład podczas remontu, gdy płyty leżą na mokrym Fermacellu przez jeden dzień lub dłużej. Wówczas może okazać się, że płyta OSB nie jest możliwa do uratowania. Warto jednak to sprawdzić. Wystarczy wtedy zmierzyć jej wilgotność. Takie pomiary najlepiej wykona profesjonalny parkieciarz. Oceni on poziom zniszczenia płyt i pomoże zadecydować, czy wilgoć w płycie uniemożliwia dalsze jej wykorzystanie, czy jest możliwość osuszenia płyty i wykorzystania jej w dalszym remoncie.