Odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu, to istotna rzecz, bez której nie można właściwie funkcjonować. Wymiana powietrza na nowe, jest istotna zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu przebywa kilka osób. Dlaczego? Otóż oczyszcza się w ten sposób powietrze z zanieczyszczeń, na przykład dwutlenku węgla wydychanego przez człowieka.
Kolejnym istotnym powodem, dla którego wymiana powietrza jest istotna to bezpieczeństwo lokatorów. W sezonie grzewczym, nie łatwo o niebezpieczne sytuację, które mogą doprowadzić do zatrucia powietrza. Stały przepływ powietrza, pozwoli uniknięcia groźnych sytuacji oraz poprawi stan powietrza.W lokalach mieszkalnych można zamontować aż dwie wentylacje. Wentylacje grawitacyjną, która jest powszechnie stosowana oraz rekuperację. Jak wygląda oczyszczanie powietrza poszczególnymi metodami?

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja. Jakie są różnice pomiędzy jedną x a drugą wentylacją?

Wentylacja grawitacyjna, to nic innego jak dziura w kominie, której zadaniem jest wydalanie zużytego powietrza, za pomocą ciągu powietrza. Aby wentylacja przyniosła zamierzony efekt, należy zapewnić również elit świeżego powietrza, na przykład poprzez zamontowanie na oknach dodatkowych wywietrzników. Sposób ten, jest znany, jednak mało pomocny. Wydostające się powietrze, zabiera również cenne ciepło, przez co w sezonie grzewczym, trzeba dodatkowo o grzewczym pomieszczenie. Sposób ten, nie pomaga również w usunięciu wilgoci, dlatego konieczne jest wietrzenie pomieszczeń.
Rekuperacja to również sposób usunięcia powietrza, poprzez specjalne urządzenie. Zasysa ono zużyte powietrze z mieszkania oraz z zewnątrz w tym samym czasie, by ogrzać świeże powietrze ciepłem wydalanego. W ten sposób nie ucieka cenne ciepło. Dodatkowo, warto wspomnieć o filtracji powietrza, dzięki czemu do domu dostaje się tylko dobrej jakości powietrze.
Rekuperator czy warto posiadać go w domu?
Jeśli zależy Ci na zatrzymaniu ciepła, co za tym idzie zmniejszeniu opłat za ogrzewanie, utrzymanie dobrej jakości powietrza oraz usunięciu wilgoci z pomieszczenia, to koniecznie rozważ rekuperację.