Inwestycja w nieruchomości zyskuje na popularności

Nieruchomości stały się jednym z popularniejszych sposobów inwestowania. Szczególnie w obliczu niepewnej sytuacji na rynkach finansowych i coraz bardziej uciekających w górę cen papierów wartościowych. Inwestycja w nieruchomości kojarzy się bowiem z bezpieczeństwem i szansą na zysk dzięki wynajmowi lub spekulacji. Jak jednak porównują się nieruchomości z innymi klasami aktywów?

1. Nieruchomości versus akcje

Inwestowanie w akcje to tradycyjna forma inwestycji, której celem jest uzyskanie zysku z różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży. Jednakże zakup akcji to duże ryzyko. Istnieje bowiem wiele czynności, które mogą wpłynąć na cenę. Ponadto, nieruchomości często dają większe oprocentowanie niż akcje.

2. Nieruchomości versus obligacje

Zakupienie obligacji oznacza inwestowanie w dług firmy bądź państwa. W zamian inwestor otrzymuje równomiernie rosnące odsetki. Obligacje charakteryzują się niższymi zwrotami niż nieruchomości i są mniej elastyczne.

3. Dlaczego inwestowanie w nieruchomości to dobra decyzja?

Inwestowanie w nieruchomości oferuje wynajem, czyli stałe przepływy gotówki. Inwestor na pewno zawsze otrzyma czynsz, który pokryje koszty związane z nieruchomością i zapewni mu zysk. Inwestorzy w nieruchomości w znaczący sposób wpływają na wartość nieruchomości.

4. Jakie są wady nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości wymagają większego kapitału, a ryzyko związane z tym, że nieruchomość nie zostanie wynajęta, czy okresem remontowym, jest nieuniknione. Jednak, jak wszelkie inwestycje, ryzyko towarzyszy wszystkim rodzajom inwestycji.

5. Podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości to jedno z najbezpieczniejszych sposobów na inwestowanie. Nieruchomości oferują większą stabilność i szansę na stały przepływ gotówki niż akcje lub obligacje. Pożyteczne zastosowanie nieruchomości daje zwiększenie wartości samej nieruchomości co zwiększa potencjalny zwrot. Inwestowanie w nieruchomości wymaga jednak przedsięwzięcia ryzyka związanego z kapitałem.