Kultura japońska cechuje się prostotą, surowością i funkcjonalnością. Tak samo jest w przypadku architektury wnętrz. Japońskie toalety mają być przede wszystkim proste w formie i praktyczne.

Jak wyglądają japońskie łazienki?

W kulturze dalekiego wschodu bardzo ważnym elementem łazienki jest wanna. Jest ona znacznie popularniejsza od prysznica, który zajmuje przecież zdecydowanie mniej miejsca. Dlaczego tak się dzieje? Kąpiel w kulturze japońskiej ma szczególne znaczenie. Przynosi bowiem ona oczyszczenie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Wanna jest miejscem relaksu po ciężkim dniu pracy i odprężeniem dla ducha. Z tego samego powodu pomieszczenie powinno być podzielone na wyraźne strefy. Pierwsza z nich jest strefą kąpielową, w drugiej znajduje się toaleta. Podział można uzyskać za pomocą drewnianej ścianki czy bambusowego parawanu. Często toaleta oddzielona jest za pomocą „Shōji”. Są to drzwi przesuwane o wyglądzie drewnianej kratownicy wypełnionej tradycyjnym papierem „washi”. Czasami poszczególne strefy wykonuje się z innego materiału, aby podkreślić ich odrębność. Styl japoński charakteryzuje się prostotą, więc meble łazienkowe mają proste kształty i nie sposób znaleźć na nich zdobień. Można też w nim znaleźć bliskość z naturą, gdyż meble są wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno i kamień, chociaż można spotkać się także ze stalą nierdzewną. Elementami wyposażenia, które powinny znaleźć się jeszcze w łazience z kraju kwitnącej wiśni to półki na ręczniki i przybory, oraz duże prostokątne lustro. Według tamtejszych wierzeń przyciąga ono pozytywną energię. Ważnym elementem w łazience jest oświetlenie. Styl japoński czerpie garściami z natury, więc światło także jest naturalne. W stylu tym w łazience powinno znajdować się okno. Można wyposażyć je w bambusowe rolety, aby zapewnić dogodną ilość światła.
W porównaniu z nami Europejczykami Japończycy przywiązują większą wagę do łazienki. Jest to dla nich jedno z ważniejszych pomieszczeń, więc można w nich znaleźć wiele ozdób jak drzewka bonsai, świece medytacyjne, czy kamienne misy. Toaleta jest dla nich swoistą „świątynią czystości”.